Niesprawny sprzęt elektroniczny i elektryczny – co należy z nim zrobić?

Czytaj...

Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może trafiać do ogólnodostępnego pojemnika na śmieci. Utylizacja odpadów tego rodzaju musi być przeprowadzana we właściwy sposób. Co więc muszą zrobić osoby, które chcą pozbyć się zużytej lodówki, zużytych elektronicznych zabawek czy świetlówek, które już nie świecą?


Na terenie naszego kraju od 2005 roku obowiązuje ustawa, która mówi, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powinniśmy oddać do punktu skupu, w którym odbiera się tego typu odpady. Odebrany w skupie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddany zostanie następnie do firmy, która zajmuje się utylizacją lub recyklingiem tego typu odpadów - poddaj recyklingowi sprzęt AGD . Tego typu odpady mają w swoim wnętrzu takie pierwiastki, jak ołów, kadm i rtęć. Wszystkie te substancje są naprawdę szkodliwe, dlatego elektrośmieci nie mogą trafiać na zwykłe wysypisko , na które trafia reszta śmieci. Warto jednak pamiętać, że mogą one zostać jeszcze raz wykorzystane, stąd zalecenie, by zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddawany był w odpowiednie miejsce recyklingu bądź utylizacji.
sprzęt elektroniczny
Source: pixabay.com


Nieużywane już meble, sprzęt RTV i AGD, części samochodowe nie mogą zostać wywiezione na wysypisko śmieci. Co powinno się w związku z tym z nimi zrobić? Kupując nową lodówkę, nowy komputer lub nowe świetlówki, możemy stare oddać do sklepu lub punktu, który zajmuje się ich naprawą. Czasem niektóre gminy raz do roku czy raz na pół roku prowadzoną zbiórki takiego zużytego sprzętu RTV i AGD - korzystaj z usług firmy Utylnia . W ramach mających miejsce zbiórek można oddać także zużyte opony samochodowe i akumulatory. To wielkie ułatwienie dla mieszkańców, którzy chcą troszczyć się o środowisko naturalne.

Natomiast w innych gminach w punktach największego ruchu mieszkańców umieszczane są specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać niesprawne baterie i świetlówki. Wskazane działania mają przed sobą jeden cel: troskę o środowisko, które jest wokół nas. Wiedzieć należy, że za wyrzucanie elektrośmieci do zwykłych pojemników, w których gromadzimy odpady zagrożone jest karą grzywny. Kara ta jest dość dotkliwa, może wynieść nawet pięć tysięcy złotych. Nie warto więc ich wyrzucać do zwykłych śmieci także ze względów ekonomicznych. Taka kara może bowiem dotkliwie odbić się na kondycji naszego portfela.