Jak piec centralnego ogrzewania wpływa na temperaturę? Przeczytaj, żeby dowiedzieć się, o co spytać przy zakupie!

Czytaj...

W pełnym rozkwicie sezon grzewczy. Dla tych z nas, którzy osobiście odpowiadają za ocieplanie domu, jest to czas częstego zachodzenia do kotłowni. Ustawiony w niej kocioł c.o.
zboże
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com


staje się naszym wymuszonym kompanem.

Interesujący wpis? Zatem z pewnością przypadnie Ci do gustu również informacja z witryny, który dla Ciebie stworzyliśmy. Należy w niego kliknąć.

Uzupełnianie go jest koniecznością co najmniej 2 razy dziennie. Czy kiedykolwiek myśleliśmy, jak on działa?


węgiel
Author: Preston Rhea
Source: http://www.flickr.com


Teraźniejsze piece mają możliwość regulacji temperatury, co znaczy, iż przy określonej wartości temperatury zamykany jest dopływ wody, tak aby ciepło cieczy w instalacji domowej nie przeszło wybranego poziomu. Do takowej regulacji wskazany jest dobry czujnik temperatury (w temacie czujników temperatur). Ma on elementy reagujące na wzrost (lub obniżanie) ciepłoty, na przykład poprzez zmianę napięcia energii elektrycznej w metalu z powodu zmiany jego ciepła. Taka informacja jest później przekazywana do odpowiedniego sterownika, który odpowiada na nią określoną procedurą.


Taki proces nie wyszedłby, gdyby nie powiązany z czujką przetwornik temperatury (przetwornik temperatur). Przekształca on znak modyfikacji temperatury - zazwyczaj dosyć mizerny - na silniejszy sygnał elektryczny bądź numeryczny. Te drugie są w wyższym stopniu odporne na ewentualne zaburzenia, przez co możemy być pewni, że w krańcowym rozrachunku pompa umieszczona w piecu c.o. zapracuje prawidłowo i w dobrym momencie.
Nawiasem mówiąc, to właśnie awarie czujnika względnie przetwornika temperatury bywają najczęstszym powodem przyzwań specjalistów od ogrzewania. Powinno się zatem przy zakupie lub konserwacji kotła spojrzeć, czy wykorzystane są w nim należyte fragmenty sterownika.