Jak kiedyś robotnik wykonywał przedmioty z metalu, a jak współcześnie radzimy sobie z identycznym przedsięwzięciem

Czytaj...

Przed paroma wiekami produkowanie przedmiotów powszedniego użytku zajmowało mnóstwo czasu. Wszystko z tego powodu, że większość prac wykonywano manualnie i na niewielką skalę. To zdanie można również odnieść do rzeczy projektowanych, a następnie produkowanych przez kowali. Ich profesja bywa kojarzona głównie z podkowami, lecz ten rzemieślnik tworzył wiele innych przedmiotów, nierzadko również tych misternych.


druk 3d
Kowal musiał odznaczać się zarówno energicznością oraz otwartym umysłem, jak i siłą fizyczną.

Chcesz wiedzieć więcej z tego ciekawego zagadnienia? Więc świetnie trafiłeś. Po prostu kliknij to bramki gsm i przenieś się do następnej strony.

Dość spore znaczenie miała również odporność na ponad 40-stopniowe temperatury, ponieważ trzeba było caluśki dzień, nawet w czasie lipcowych upałów, stać przy rozżarzonym piecu i mocno uderzać w materiał położony na kowadle. () Tak czy inaczej, dany przedmiot powstawał bez wykorzystania urządzeń, a wspominany tutaj kowal po całym dniu fizycznej pracy marzył chyba jedynie o kalorycznej kolacji i śnie aż do białego rana.

W poprzednim ustępie położyliśmy akcent na trud pracy, jaką musiał wykonać człowiek. Współcześnie wiele się zmieniło i ręce rzemieślnika zastąpiły wysokiej klasy maszyny wspomagane przez programy komputerowe. Zmieniła się także sama technika wytwarzania przedmiotów z metalu - najnowocześniejszym i coraz bardziej popularnym sposobem staje się drukowanie w technologii 3D. Dzięki niej jesteśmy w stanie produkować nawet detale, które w końcu muszą być wykonane bardzo dokładnie.


Drukarka 3d do metalu jest w stanie wytworzyć każdy przedmiot, który wpierw został zaprojektowany w specjalnej aplikacji - drukarki3d.pl. W trakcie procesu drukowania używa się małych cząsteczek metalu, które urządzenie nakłada warstwowo. To jednakże zaledwie początek - gotowe wyroby
druk 3d
Author: Damir Kovacec
Source: http://www.flickr.com
należy jeszcze poddać właściwej obróbce, aby można było je wprowadzić do handlu. Bądź co bądź, taki system z pewnością będzie optymalizowany, zatem w w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych zmian na lepsze. Wydaje się jednak, że trudno będzie zastąpić pracę człowieka i talent inżynierów.

Przecież każda drukarka 3d do metalu, aby właściwie działać, musi być obsługiwana przez pracownika, który odbył stosowne szkolenia lub już wcześniej się przyuczył. I tak samo jak w siedemnastowiecznej kuźni, tak i współczesnym ośrodku naukowym przyda się duży zapał do pracy i otwartość na nietuzinkowe inspiracje.