Gdzie stosuje się ochronniki przepięciowe? Do czego służą? Czy używa się ich także w fotowoltaice?

Czytaj...

sprzęty elektryczne są poddane oddziaływaniu prądu o różnym nasileniu. Z reguły to nasilenie jest pod kontrolą, natomiast czasami bywa tak, że napięcie jest zbyt wysokie i wtedy urządzenie może być zagrożone zepsuciem.


Jakie zabezpieczenie stosowane jest na tego typu ewentualne sytuacje?


Ochronnik przeciwprzepięciowy (sprawdź tutaj) montuje się na aparaturze w razie takich sytuacji. Kiedyś zwany był odgromnikiem właśnie dlatego, że sytuacje, o jakich mowa to na przykład uderzenie pioruna. Wtedy, gdy zdarzy się wyładowanie na przykład podczas burzy, ma miejsce czasowe przepięcie. Taki ogranicznik skraca czas jak również siłę impulsu. Tego typu urządzenie montuje się z reguły na najważniejszych elementach sieci elektrycznej, takich jak transformatory.


Author: clry2
Source: http://www.flickr.com


Jeśli chodzi o ograniczniki fotowoltaika fotowoltaika kraków również stosuje je do zabezpieczenia systemu. W tej dziedzinie stosuje się głównie dwa typy ograniczników. Tam, gdzie mamy do czynienia z prądem stałym są to specjalne rodzaje urządzeń, natomiast tam gdzie jest prąd (zobacz obciążalność kabli) przemienny występują standardowe. Warto też mieć pojecie, iż gdy dobrane będą one niewłaściwie to możliwe jest zagrożenie pożarowe. Z pewnością również system fotowoltaiczny powinien być zainstalowany razem z systemem odgromowym. Jednak używać należy, ażeby takie urządzenie nie znajdowało się w bliskiej odległości od elementów systemu PV.
Takie ograniczniki mają szerokie zastosowanie tam, gdzie zagrożenie takimi zmianami prądu jest realne. Ograniczeniem jest z pewnością ich cena, z tej przyczyny należy zastanowić się czy użycie ich jest aby niezbędne.