Co to okazuje się być świadectwo wzorcowania oraz w jakim miejscu ma ono swe wykorzystanie?

Czytaj...

Czy pamiętasz, skąd wiadomo, że 1 kilogram to akurat 1 kg? Więc standard 1 kg jest przechowywany w kasie pancernej Między krajowego Biura Miar i Wag w Sevres w okolicy Paryża.
wodomierz
Source: flickr.com


Dobitnie jest ich w tamtym miejscu sześć i od 1889 roku był wyjmowany zaledwie 3 razy.


Polska kupiła swą kopię wzoru 1kg w 1951 r.

Jeżeli zainteresował Cię tego typu tekst, zobacz dodatkowe informacje w tym temacie. Najlepiej sprawdź sam (www.kikom.pl/), odnajdziesz tu podobne wiadomości.

i stąd pobrana była jego nazwa - "51". A z jakiego miejsca jest wiadome, iż jeden kilogram to właśnie 1 kg? Otóż wzorzec był wytworzony, jak to było wymienione uprzednio, w Biurze Miar i Wag, zatem poprzez ludzi nauki w państwowym instytucie. Jego kopie z kolei posiadają tzw. świadectwo wzorcowania, zatem dyplom potwierdzający fakt, iż z takiego przyrządu można korzystać jako ze wzoru. Takowe świadectwo wzorcowania zawiera rezultaty tzw. skalowania przyrządu pomiarowego oraz zaświadczający, iż wzorcowany przyrząd pełni określone wymagania metrologiczne. Warto dodać, że świadectwo wzorcowania to jeden z podstawowych certyfikatów, które zezwalają na zachowywanie tzw. jedności pomiarowej.


świadectwo wzorcowania
Author: Sony
Source: Sony


Innymi słowami, gdyby nie świadectwo wzorcowania, które powinny mieć wszelcy wytwórcy różnorodnych wag, w rzeczywistości jeden kg znaczyłby dla różnych ludzi coś całkiem innego. A wszakże często od ciężaru zależy koszt jakiegoś towaru. Czy to w jakimś sklepie czy to w placówce pocztowej przy nadawaniu paczki. Jak się więc okazuje, świadectwo wzorcowania to niezwykle istotny akt również dla osób nieświadomych tego faktu.
Oczywiście analogiczne świadectwo wzorcowania powinny mieć również inne powszechnie znajome wymiary lub przyrządy. Przykładowo co mogłoby być, jakby liczniki w pojazdach nie zostały wyskalowane wg takiego samego wzoru?