Co to jest potencjometr i jaka jest jego zasada działania? Jakie są modele potencjometrów?

Czytaj...

Potencjometr to rezystor zmienny, jego wartość jesteśmy w stanie zmieniać sposobem mechanicznym. Ma trzy wprowadzania, po jednej z każdej strony elementu oporowego, kolejne zaś podłączenie jest do ślizgacza, może on przesuwać się po ścieżce oporowej. Nazwa potencjometr wywodzi się od jego funkcji regulowania potencjału.

Potencjometry jesteśmy w stanie produkować w różnych wykonaniach, niezbędne jest przyszłe wykorzystanie. Potencjometr tablicowy nadaje się do montażu, na przykład na płycie czołowej. Trzeba go zamontować przy pomocy nagwintowanego kołnierza oraz nakrętki. Czasami montuje się go inaczej, kątowo na płytce, a tylko oś może przechodzić przez płytę czołową. To potencjometr obrotowy ze ścieżką oporową, jaki posiada kształt kulisty, posiada także oś, jaka ruchem obrotowym jest w stanie przesuwać ślizgacz. Jak jest to potencjometr suwakowy, to ścieżka wytworzona jest pod postacią linii prostej.Author: mangtronix
Source: http://www.flickr.com
Do w mniejszym stopniu skomplikowanych, prostszych zastosowań należy wykorzystywać tani węglowy materiał oporowy, ale bardziej wymagające powinny mieć cermet, który jest w stanie przewodzić tworzywo sztuczne. Potencjometr precyzyjny to rodzaj potencjometru tablicowego.

Spodobał Ci się zaprezentowany wpis? Jeżeli tak, poznaj dodatkowe tematy, jakie z inspiracją zaprezentowaliśmy w najnowszym artykule (elektryczne.eu/karnisze-elektryczne/).

Wytwarza się go w dwóch standardowych wykonaniach. Jednym z nich jest wieloobrotowy, plus trakt oporowy z nawiniętego drutu, umożliwia on na bardziej skrupulatne ustawienie. Drugi z nich - jednoobrotowy, plus tor plastiku przewodzącego. Ma sporą rozdzielczość i spory czas życia, może być wykorzystywany jako czujnik kąta.

Jeżeli masz chęć przeczytać następne wiadomości zachowane w tej tematyce, zobacz link (https://rolety123.pl/rolety-zewnetrzne/). W tamtym miejscu także odnajdziesz coś ciekawego dla siebie.

Potencjometry dostrojcze, definiowane też trymerami tworzone są z węglową albo cermetową ścieżką oporową.

Najczęściej są one mniejszych rozmiarów niż potencjometry tablicowe, nie mają co więcej osi i kołnierza gwintowanego, określa się im także skromniejsze wymagania mechaniczne. Trymer ma krótki czas życia, bardzo często ledwie 200 obrotów. Wynika to z tego, iż ma miejsce bardzo duży odcisk ślizgacza do warstwy oporowej w obszarze styku, dlatego żeby osiągnąć wysoką stabilność. Trymery mają występowanie w swoich typach. Jedne ma tor prostolinijny i dość długą nagwintowaną oś przesuwającą ślizgacz, natomiast drugi posiada tor obrotowy, a ślizgacz przesuwany jest przy pomocy ślimaka. Jak więc widać, aby wybrać właściwy potencjometr dla naszych potrzeb powinniśmy się zastanowić, jakie będzie on miał zastosowanie. Jak wybierzemy najlepszy, nasz potencjometr będzie nam służył przez bardzo długi okres czasu.